Zápasy FC Prase

...a Prase dneska zvítězí

Zmínky o FC Prase na internetu

...Přijal jsem totiž nabídku mužstva sedmé hanspaulské ligy a stal se dalším členem klubu FC Prase. Mužstvo se skládá převážně ze špatně socializovaných vysokoškoláků, a tak jsem zapadl více než jistě. Odvahu zapět veřejně týmovou hymnu jsem však zatím nenalezl. A nikoliv snad jen proto, že slova její první sloky zní: "Vykuř mámě čůráka, až semeno zacáká..." Zpívejte na libovolnou melodii....

(enimen, 5.4.2004)

...Nažhavená a v solidním počtu sešla se Kalparta k druhému zápasu podzimní sezóny s mužstvem FC Prase. Bohužel, své kvality ukázat nemohla, když družstvo Prasete nepřišlo na zápas včas a rozhodčí po čekací době zápas kontumoval v náš prospěch. Nicméně je fakt, že příjezd soupeře zhruba dvacet minut po termínu zápasu byl impozantní. Z automobilů se vysoukalo několik vypitých mladíků i se sudem Velkopovického kozla a po zjištění, že i jejich nadšení a snaha přijde vniveč, začali se vzájemně obviňovat, kdo za situaci může. Po krátké hádce se jali dopíjet sud přímo na dětském hřišti, kde oplzlými narážkami donutili některé děti k pláči a rodiče k dlouhým nenávistným pohledům. Škoda, zápas s takovým týmem mohl být nejlepší oslavou fotbalu.

(kalparta, 2001)

...Oba rozhodčí se nevyznamenali, ale buďme shovívaví, pánové z FC Prase zvyklí spíše na plácanou a žudlanou v podání svého teamu nemohli na rychlou a vyspělou hru stačit. Nechci je jmenovat (jeden připomíná zdrobnělinu té nejobyčejnější páchnoucí zeleniny, druhý nevysokou českou pahorkatinu oblíbenou mezi trampy). Jejich představení připomínalo cirkusovou šarádu nedůstojnou chlapského měření sil na hřišti. Domnívám se, že by toto extempore stálo za zamyšlení, do budoucna by mělo na adresu takových "takyfotbalistů", jací se shlukují v prapodezřelích uskupeních (FC Prase), zaznít rozhodné DOST! (přepsáno i s chybami - pozn. autora webu).

(Uličníci, jaro 2001)

MF DNES 30.11.2001
Hráči podezřívají Hanspaulskou ligu
Stupňující se chaos v oblíbené soutěži malého fotbalu dokonce vyprovokoval petici

Fotbalová "hanspaulka"; je stále oblíbenější - téměř deset tisíc pražských hráčů v ní měří síly každý týden. Mnozí si však stěžují na velké nedostatky v organizaci.

Praha - Nesmírně populární, ale také chaotická - taková je v poslední době Hanspaulská liga, ke které letos v metropoli nastoupilo sedm set padesát šest mužstev. Mnozí hráči si stěžují a poprvé v historii soutěže se dokonce objevila petice, která žádá změnu v organizaci soutěže. V čem je problém? Fotbalisté si stěžují na neprůhledné financování - každý půlrok platí příspěvky, za které nedostávají dostatečné služby. "Letošní sezona všemu dodala poslední kapku," upozorňuje petice, která vzešla od týmu osmé ligy FC Sebranka A. "Termíny zápasů nejsou včas zveřejněny, stejně tak termíny soudcování jiných zápasů. Neustále se něco mění na poslední chvíli. Kvalita hřišť spíše klesá a rozhodčí jsou velmi různorodí." Přidávají se hlasy z dalších mužstev: "Nedávno jsme zjistili, že musíme jít pískat, až čtyři dny před zápasem a pak nás čekalo zamčené hřiště," zlobí se Miloslav Mrštík z týmu Beton Bunkr. Jeho kolega z FC Prase Jiří Pudil ho doplňuje, že se na podzim téměř nikdy nemohl po utkání osprchovat. Vypadá to jako maličkost, jenže Pražský svaz malého fotbalu, který hanspaulku provozuje, je finančně úspěšná organizace. Každý půlrok vybere od mužstev téměř dva miliony korun. Avšak hráči nemají šanci se dovědět, co se s těmito penězi děje dál. Jeden ze tří zaměstnanců svazu Karel Filip tvrdí, že největší část těchto peněz připadne na pronájem hřišť - přibližně 720 000 korun za půlroční sezonu. Mnohá z jedenatřiceti míst, na nichž se hraje, jsou v katastrofálním stavu při jakékoli změně počasí. Nejsou na nich čáry, branky nemají sítě, také šatny a sprchy často chybějí. "To je chyba škol nebo oddílů, od kterých si plochy pronajímáme," tvrdí Filip. "My to každé ráno kontrolovat nemůžeme, ale pokud si budou hráči stěžovat, budeme se na jaře snažit sehnat jiná hřiště," dodává. Do čeho svaz investuje další vybrané peníze? Tady už Filip konkrétní není: část jde na pronájem kanceláře, honoráře se platí hráčům, kteří píší pravidelné souhrny pro jednotlivé ligy, svaz také odměňuje několika tisíci nejlepší mužstva soutěží. Další položkou jsou výplaty pro tři zaměstnance svazu. Filip tvrdí, že si rozhodně nežije nad poměry: "Nemáme ani dvacet tisíc korun měsíčně." Peníze, které dále zbudou, se prý soustředí na svazovém účtu. "Kdyby dělali svoji práci dobře, tak jim přeji co nejvyšší platy, ale letos to byl velký chaos," myslí si jeden ze signatářů petice Jan Hána. "Udělali jsme nějaké chyby," přiznává Filip. Vysvětluje to tím, že jeden ze tří pracovníků je dlouhodobě nemocný. "Náhradu za něj z etických důvodů nehledáme, takže jsme občas nestíhali." Podle mnoha hráčů by se interní problémy svazů neměly klubů dotknout. Protestní petice měla úspěch - souhlasně na ni reagují desítky týmů. Její signatáři iniciují vznik hráčské asociace, která by se měla v lednu sejít s vedením svazu a dohodnout se na změnách. "Už nyní jsme se rozhodli, že v příštích sezonách budou všechny důležité informace s velkým předstihem na internetu," slibuje vedení svazu.

***

Fenomén Hanspaulská liga

* populární pražská liga malého fotbalu se hraje od jara 1972

* všechny sezony absolvovaly jen dva týmy, Palouk SK a S. P. M.

* hrají se dvě sezony do roka, nyní končí padesátá devátá

* vedle hlavní soutěže jsou i ligy veteránské (hráči nad 35 let) a nově i superveteránské (nad 45 let)

* do právě končící sezony nastoupilo 756 mužstev, mistrem se stal Klokan Peron